• Školský poriadok

      • Školský poriadok

         

        I.

        Všeobecné ustanovenia

         

        Školský poriadok materskej školy vydáva riaditeľka Súkromnej materskej školy

        Okružná č. 2471/131, Zvolen v zmysle právnych a interných predpisov

         

        II.

        1.     Prijímanie na predprimárne vzdelávanie

         

        Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa prijíma spravidla dieťa od troch do šiestich rokov jeho veku. Deti od dvoch rokov veku sa prijímajú, ak sú vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné potrebné podmienky. Do materskej školy  sa môžu prijímať aj deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, aj v tomto prípade je vzdelávanie možné po vhodnom vytvorení materiálnych, personálnych a iných potrebných podmienok.

        Do materskej školy sa prijímajú deti  priebežne, alebo na nasledujúci školský rok. Miesto a termín podávania žiadostí pre nasledujúci školský rok zverejní riaditeľka po dohode so zriaďovateľom na budove materskej školy a na webovej stránke materskej školy, spravidla od 30. apríla do 31. mája. Riaditeľka spolu s miestom a termínom zverejní aj podmienky prijímania detí do materskej školy.

        Na predprimárne vzdelávanie, v súlade s kritériami zo všeobecne záväzných právnych predpisov prednostne prijímame:

        •           dieťa, ktoré dovŕšilo piaty rok veku,
        •           dieťa s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky,
        •           dieťa s dodatočne odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky.

        Ak po uplatnení vyššie uvedených kritérií ostanú v materskej škole voľné miesta, prednostne prijímame deti na predprimárne vzdelávanie v súlade s ostatnými podmienkami prijímania, ktoré určí riaditeľka SMŠ a po prerokovaní s pedagogickou radou zverejní na viditeľnom mieste:

        •             dieťa, ktorého starší súrodenec navštevuje materskú školu.

        Deti sa do materskej školy prijímajú  na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu, ktorú predloží riaditeľke SMŠ spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast. Žiadosť podaná bez tohto potvrdenia nie je kompletná, a preto nebude akceptovaná. Žiadosť si zákonný zástupca môže prevziať u riaditeľky materskej školy. V prípade, že zákonný zástupca zámerne neuvedie v žiadosti, a lekár v doklade o zdravotnom stave dieťaťa,  prípadné ochorenie dieťaťa, považuje sa to za závažné porušenie školského poriadku a môže viesť k vydaniu rozhodnutia o prerušení dochádzky dieťaťa na dobu, pokiaľ zákonný zástupca nepredloží všetky potrebné lekárske vyjadrenia a iné doklady, z ktorých je možné získať dostatok informácií a rozhodnúť o ďalšom postupe. Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, po prerokovaní so zákonným zástupcom, môže riaditeľ zaradiť na diagnostický pobyt, ktorý je zameraný na postupnú socializáciu a diagnostikovanie.

        Z dôvodu ľahšej adaptácie, dieťa možno prijať na čas adaptačného pobytu, v ktorom zákonný zástupca privádza dieťa do materskej školy postupne na jednu hodinu, dve, najviac štyri hodiny, spolupracuje s pedagogickými zamestnancami a po prevzatí dieťaťa z materskej školy zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa. Ak sa dieťa zadaptuje v materskej škole, môže dieťa po dohode zákonného zástupcu s riaditeľkou pravidelne navštevovať materskú školu v dohodnutom čase. Pri zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa môže riaditeľka po prerokovaní so zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení na dohodnutý čas, prípadne ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy /v prípade prerušenia alebo ukončenia dochádzky dieťaťa do materskej školy, postupuje na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu/.

        Dieťa nemusí chodiť do materskej školy v mieste bydliska, zákonný zástupca ho môže zapísať do materskej školy ktorú si vyberie.

        Rozhodnutie o odklade povinnej školskej dochádzky predloží zákonný zástupca riaditeľke materskej školy spravidla do 30. mája.

        O prijatí dieťaťa do materskej školy rozhoduje riaditeľka materskej školy. Písomné rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí dieťaťa do materskej školy k začiatku školského roka vydá riaditeľka spravidla do 30. júna. V rozhodnutí o prijatí dieťaťa môže riaditeľka určiť adaptačný alebo diagnostický pobyt, ktorý nesmie byť dlhší ako tri mesiace. Písomné rozhodnutie o prijatí dieťaťa počas školského roka vydá riaditeľka do 30 dní odo dňa podania žiadosti.

        Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho odboru vzdelávania v materskej škole. Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania (vydané na tlačive schválenom ministerstvom školstva).

         

        2.   Odhlasovanie z predprimárneho vzdelávania

         

        Zákonný zástupca, má právo odhlásiť dieťa z predprimárneho vzdelávanie k 31.augustu príslušného školského roka. Toto odhlásenie musí mať písomnú podobu a musí byť doručené minimálne 3 dni vopred. V zákonom stanovenej lehote riaditeľ školy vydá rozhodnutie o ukončení predprimárneho vzdelávania dieťaťa. Odhlásenie nadobúda účinnosť prvý pracovný deň mesiaca nasledujúceho po mesiaci, kedy zákonný zástupca doručil žiadosť riaditeľovi školy.

        Zákonný zástupca má právo požiadať o dočasné dlhodobé uvoľnenie žiaka do osobnej starostlivosti zákonného zástupcu, alebo ním poverenej osoby.

        V prípade, že rodič bude chcieť svoje dieťa odhlásiť na obdobie dlhšie ako 28 dní počas aktuálneho školského roka, môže tak urobiť písomnou formou z dôvodu prekážky na strane zákonného zástupcu z čoho vyplýva nasledovné:

        • SMŠ počas prerušenia zo strany zákonného zástupcu nezodpovedá za žiaka a nemá voči nemu žiadne záväzky. Toto platí od 1.dňa mesiaca nasledujúceho po mesiaci doručenia žiadosti zákonným zástupcom.
        • Zákonný zástupca nemá povinnosť platiť mesačné poplatky v zmysle platného cenníka MŠ od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom zákonný zástupca doručil žiadosť o uvoľnenie z predprimárneho vzdelávania dieťaťa v materskej škole avšak za predpokladu, že žiadosť v podobe dohody o dočasnom uvoľnení žiaka bola podaná minimálne 3 dni pre koncom aktuálneho mesiaca podania žiadosti zákonným zástupcom.
        • Poplatok za mesiac nasledujúci po žiadosti o dlhodobé uvoľnenie dieťaťa z predprimárneho vzdelávania v MŠ a za predpokladu naplnenia všetkých dojednaní stanovených predpismi SMŠ, bude vrátený na účet zákonného zástupcu do 14 dní mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dohoda o dlhodobé uvoľnenie vstúpi do platnosti (podmienka dostatočného času na rozhodnutie - min. 3 dni).
        • Dohoda o dlhodobom uvoľnení nemá za následok žiadne vratky z poplatkov z obdobia pred odhlásením až po posledný deň do začatia platnosti dohody o dlhodobom uvoľnení žiaka.

        O tomto prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy je zákonný zástupca povinný vyrozumieť príslušné štátne orgány.

        Za čas dostatočný na rozhodnutie o dohode o dlhodobom uvoľnení žiaka do osobnej starostlivosti zákonného zástupcu alebo ním poverenej osoby mimo pôsobnosť MŠ sú minimálne 3 dni. V prípade, že lehota 3 dní na vyjadrenie siaha do nového mesiaca je škola oprávnená požadovať po zákonnom zástupcovi všetky inak bežne platené poplatky za daný mesiac ak sa nedohodnú inak.

        Opätovný nástup dieťaťa do SMŠ je možný a právo na návrat ostáva, za po podmienky zaplatenia jednorázového poplatku a platieb podľa platného cenníka SMŠ (mesačný poplatok vopred) a medzičasom nebolo miesto v SMŠ obsadené.

        Riaditeľ školy má právo tento poplatok znížiť alebo odpustiť avšak len so súhlasom zriaďovateľa.

         

        3.     Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov v materskej školepravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy

         

        Dieťa má právo na:

        •           rovnoprávny prístup k vzdelávaniu,
        •           vzdelanie v štátnom jazyku a v materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom zákonom,
        •       individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom zákonom,
        •           úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,
        •           poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
        •          výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
        •        organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
        •         úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu,
        •          na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno – vzdelávacích výsledkov.

         

        Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami

        •  má právo na výchovu s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré   túto výchovu a vzdelávanie umožňujú,
        •  má právo používať pri výchove a vzdelávaní špeciálne didaktické a kompenzačné pomôcky, využívať relaxačný kútik.

         

        Dieťa je povinné:

        •           neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
        •           dodržiavať Školský poriadok materskej školy a ďalšie vnútorné predpisy školy,
        •          chrániť pred poškodením majetok materskej školy a majetok, ktorý škola využíva na výchovu a vzdelávanie,
        •     konať tak, aby neohrozovalo svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
        •           ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich kamarátov a zamestnancov materskej školy,
        •        rešpektovať pokyny zamestnancov materskej školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.

         

        Zákonný zástupca dieťaťa má právo:

        •       vybrať pre svoje dieťa materskú školu, ktorá poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa zákona, zodpovedajúcu schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti; právo na slobodnú voľbu školy možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno –vzdelávacej sústavy,
        •        žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v materskej škole poskytovali deťom informácie a vedomosti vecne, mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona,
        •         oboznámiť sa s výchovno – vzdelávacím programom materskej školy a školským poriadkom,
        •         byť informovaný o výchovno – vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
        •         na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
        •         zúčastňovať sa na výchove a vzdelávaní po predchádzajúcom súhlase riaditeľky materskej školy,
        •          vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu materskej školy. 

         

        Zákonný zástupca dieťaťa je povinný:

        •          vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole,
        •         dodržiavať podmienky výchovno – vzdelávacej činnosti svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
        •          dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa, rešpektovať jeho špeciálne výchovno –vzdelávacie potreby,
        •    informovať materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch, alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania. Pokiaľ tak zákonný zástupca neurobí, riaditeľka po nástupe do materskej školy, po zistení okolností ovplyvňujúcich výchovu a vzdelávanie pristúpi k rozhodnutiu o diagnostickom pobyte dieťaťa, počas ktorého sa overí, či dôjde k zmene formy výchovy a vzdelávania. Prípadne, či pristúpi po predchádzajúcom upozornení zákonného zástupcu k vydaniu rozhodnutia o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy, alebo predčasnom ukončení predprimárneho vzdelávania z toho dôvodu, ak materská škola nebude schopná vzhľadom na svoje podmienky integrovať dieťa v bežnej triede a poskytnúť výchovu a vzdelávanie primerané druhu a stupňu zdravotného znevýhodnenia dieťaťa,
        •         ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v materskej škole, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť materskej škole, bez zbytočného odkladu, príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlnenej neprítomnosti dieťaťa sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do materskej školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky, alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine, alebo účasť dieťaťa na súťažiach,
        •        ak sa preberajúcej učiteľke nepozdáva zdravotný stav dieťa, môže od zákonného zástupcu žiadať potvrdenie od pediatra, že dieťa je zdravé a pediater doporučuje začlenenie dieťaťa do kolektívu,
        •         nahradiť škodu, ktorú dieťa úmyselne zavinilo,
        •      rešpektovať, že počas pobytu v materskej škole dieťa nesmie používať mobilné elektronické zariadenia, prostredníctvom ktorých   dochádza k prenosu údajov tretím osobám bez súhlasu osôb o ktorých sa údaje prenášajú /pedagogických zamestnancov aj   nepedagogických zamestnancov materskej školy a detí prijatých do materskej školy/.

        V prípade, ak zákonný zástupca bez predchádzajúcej dohody nevyzdvihne svoje dieťa z materskej školy do času ukončenia prevádzky materskej školy, materská škola bude kontaktovať postupne všetky osoby, ktoré majú poverenie na prevzatie dieťaťa. Ak ani žiadna z poverených osôb neprevezme dieťa, bude materská škola kontaktovať príslušné okresné riaditeľstvo policajného zboru, ktoré okrem výkonu svojich oprávnení disponuje aj kontaktom na príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorý je dosiahnuteľný aj mimo služobného času zamestnancov.

        V prípade, ak má materská škola podozrenie, že zákonný zástupca opakovane preberá dieťa pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, alebo ak sa u dieťaťa prejavia zmeny, nasvedčujúce zanedbávaniu riadnej starostlivosti, bude materská škola po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, v rámci všeobecnej oznamovacej povinnosti vyplývajúcej z § 7 ods. 1 zákona č. 305/2005 Z.z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele informovať o tejto skutočnosti príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

        •         prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky,
        •       ak je neprítomnosť dieťaťa v materskej škole dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, je zákonný zástupca povinný triednej učiteľke oznámiť dôvod neprítomnosti písomne a pri opätovnom nástupe predložiť vyhlásenie o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie,
        •         ak dieťa nepríde do materskej školy 3 dni, jeho neprítomnosť ospravedlní rodič, ak dieťa chýba viac ako 3 po sebe nasledujúce vyučovacie dni z dôvodu choroby, je potrebné priniesť LEKÁRSKE POTVRDENIE. Ak nie je dieťa prítomné v materskej škole 5 a viac dní a nie je choré /je na dovolenke, alebo u starej mamy/ pri návrate do materskej školy rodič podpisuje VYHLÁSENIE O TOM, ŽE DIEŤA NEPREJAVUJE PRÍZNAKY PRENOSNÉHO OCHORENIA A NEMÁ NARIADENÉ KARANTÉNNE OPATRENIE,
        •       v prípade, že zákonní zástupcovia majú súdnym rozhodnutím, prípadne predbežným opatrením obmedzené preberanie detí, je potrebné o tom písomne (fotokópiou úradného rozhodnutia) informovať riaditeľku materskej školy,
        •        pravidelne uhrádzať príspevky  v zmysle Všeobecne záväzného nariadenia zriaďovateľa Intexcom s.r.o o určení príspevkov od zákonných zástupcov detí  na čiastočnú úhradu výdavkov v materskej škole  v znení zmien a doplnkov za pobyt dieťaťa v Súkromnej materskej škole.

         

        Príspevok na čiastočnú úhradu výdavkov SMŠ

        Tento príspevok sa uhrádza vopred do 10. dňa v kalendárnom mesiaci na účet materskej školy. Možnosť platby: poštovou poukážkou, bankovým prevodom /nezabudnúť uviesť do správy prjímateľa meno dieťaťa/.

         

        Príspevok v SMŠ zákonný zástupca neuhrádza za dieťa:

        •          ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu,

        Povinný príspevok na základe rozhodnutia zriaďovateľa zákonný zástupca neuhrádza, ak:

        •      dieťa prerušilo dochádzku do MŠ na viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby, alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom a na základe písomnej  žiadosti zákonného zástupcu,
        •    dieťa nedochádzalo do materskej školy v čase školských prázdnin, alebo bola prerušená prevádzka materskej školy zapríčinená zriaďovateľom, alebo inými závažnými dôvodmi, v týchto prípadoch uhrádza zákonný zástupca pomernú časť určeného príspevku.

        Ak zákonný zástupca uhradí príspevok a nastanú podmienky podľa uvedených bodov, materská škola započíta úhradu na ďalší mesiac už zaplatený príspevok na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu.

         V prípade neuhradenia príspevku v zmysle Všeobecne záväzného nariadenia zriaďovateľa Intexcom s.r.o. o určení príspevkov od zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu výdavkov v materských školách a školských jedálňach v znení zmien a doplnkov na čiastočnú úhradu výdavkov v materských školách a školských jedálňach, môže riaditeľka po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu postúpiť riešenie situácie s vymáhaním nedoplatkov zriaďovateľovi.

         

        Príspevok na stravovanie dieťaťa

        ·         zákonný zástupca alebo iná osoba, ktorá ma voči dieťaťu vyživovaciu povinnosť, uhrádza v rámci mesačného príspevku aj čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy vrátane výdavkov na stravovanie dieťaťa. Jedná sa o paušálny poplatok, ktorý je nevratný. Ak má dieťa zdravotné problémy a nemôže sa stravovať bežným spôsobom, zákonný zástupca predloží riaditeľke žiadosť o výnimku zo stravovania a potvrdenie s vyjadrením od svojho detského lekára o tejto skutočnosti. Každá žiadosť o výnimku zo stravovania sa posudzuje individuálne a prejednáva sa na pedagogickej rade.

        ·         Výška príspevku na celodenné stravovanie dieťaťa v materskej škole hradeného zákonným zástupcom je určená Všeobecným záväzným nariadením zriaďovateľa Intexcom s.r.o. o určení príspevkov od zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu výdavkov v materských školách a školských jedálňach. Finančný príspevok od zákonného zástupcu dieťaťa na nákup potravín na jedno dieťa je podľa zvoleného finančného pásma s čiastočným príspevkom rodiča na režijné náklady. Príspevok, ktorý uhrádza zákonný zástupca dieťaťa, je určený vo výške nákladov na nákup potravín v nadväznosti na odporúčané výživové dávky.

        ·         V prípade neuhradenia príspevku na stravovanie, riaditeľka materskej školy postupuje obdobne, ako v prípade neuhradenia príspevkov na čiastočnú úhradu výdavkov v materských školách a školských jedálňach v zmysle Všeobecne záväzného nariadenia zriaďovateľa Intexcom s.r.o. o určení príspevkov od zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu výdavkov v materských školách a školských jedálňach v znení zmien a doplnkov. Riaditeľka môže po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu postúpiť riešenie situácie s vymáhaním nedoplatkov zriaďovateľovi.

         

        ·         V prípade neprítomnosti dieťaťa na vyučovaní ma zákonný zástupca, alebo ním poverená osoba možnosť vyzdvihnúť si stravu do 11:30 hod.

         

         

        4.     Prevádzka a vnútorný režim materskej školy

        4.1. Charakteristika materskej školy

        Materská škola je 1-triedna. Poskytuje celodennú a poldennú výchovu a vzdelávanie deťom vo veku od dvoch do šesť rokov a deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou.  Podporuje osobnostný rozvoj v oblasti sociálno – emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí. Materská škola pracuje podľa vlastného školského vzdelávacieho programu „Škola pre radosť“. V školskom vzdelávacom programe sú rozpracované ciele predprimárneho vzdelávania, obsah výchovy a vzdelávania a organizačné formy predprimárneho vzdelávania. Materská škola je typizovaná poschodová budova, kde sa nachádzajú priestory pre deti /triedy/, priestory pre kuchyňu, rôzne sklady, riaditeľňa a.i.. V súčasnosti SMŠ využíva jeden vchod, jednu šatňu, umyváreň, WC zariadenia a sprchu a jednu triedu, ktorá má vymedzenú časť na stravovanie detí ako aj časť na odpočinok. K dispozícii máme aj vlastnú telocvičňu.

         

        4.2. Prevádzka materskej školy

        Materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch od 6.30 hod. do 16.30 hod.

        Zastupujúca riaditeľka materskej školy:   Mgr. Diana Sujová

        Konzultačné hodiny:              Po dohode podľa potreby rodičov, mimo priamej práce s deťmi.

         

        Organizácia v čase prázdnin

        V čase letných prázdnin sa prevádzka materskej školy preruší najmenej na tri týždne. V tomto období vykonávajú prevádzkoví zamestnanci veľké upratovanie a dezinfekciu priestorov, pedagogickí a ostatní zamestnanci čerpajú náhradné voľno a dovolenku podľa plánu dovoleniek. Prerušenie, alebo obmedzenie prevádzky materskej školy cez letné prázdniny oznámi riaditeľka spravidla dva mesiace vopred. V čase vianočných prázdnin bude prevádzka materskej školy prerušená na čas, ktorý bude vopred písomne prerokovaný s rodičmi, prípadne podľa dohovoru a pokynov zriaďovateľa. V prípade nízkej dochádzky detí z dôvodu chorobnosti, alebo v čase prázdnin, ktoré sú určené ZŠ, riaditeľka môže rozhodnúť o prerušení prevádzky na nevyhnutný čas. V tomto čase si zamestnanci školy budú čerpať dovolenku, príp. náhradné voľno.

         

        Dochádzka detí do materskej školy

        Zákonný zástupca privádza dieťa do materskej školy spravidla do 8.00 hod. a osobne ho odovzdá triednej učiteľke, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia, až po odovzdanie zákonnému zástupcovi /inej splnomocnenej osobe/, alebo pedagógovi, ktorý ju v práci strieda. Pedagogickí zamestnanci si deti odovzdávajú na základe písomného záznamu o počte detí a podpisu. Spôsob dochádzky a spôsob jeho stravovania dohodne zákonný zástupca s  triednou učiteľkou materskej školy .V prípade dochádzky dieťaťa v priebehu dňa dohodne zákonný zástupca čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil priebeh činností ostatných detí (napr. aby neobmedzil pobyt detí vonku a pod.).

        Pedagogický zamestnanec môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy. Ak dieťa v materskej škole počas dňa ochorie, pedagogický zamestnanec zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí, určí dozor ním poverenou osobou z radov zamestnancov a informuje zákonného zástupcu dieťaťa.

        Neprítomnosť dieťaťa oznámi zákonný zástupca vopred, najneskôr do 8,00 hod. v deň neprítomnosti dieťaťa.

        Na prevzatie svojho dieťaťa z materskej školy môže zákonný zástupca písomne splnomocniť aj svoje maloleté dieťa, nie však mladšie ako 10 rokov, alebo inú osobu, ktorá po prevzatí za dieťa zodpovedá. Všetky osoby, ktoré prídu prebrať dieťa, zákonný zástupca uvedie v splnomocnení, ktoré vydáva materská škola a platí vždy v príslušnom školskom roku.

         

        4.3. Vnútorná organizácia triedy a vekové zloženie detí

        Výchovno – vzdelávaciu činnosť v materskej škole vykonávajú učitelia predprimárneho vzdelávania, ktorí spĺňajú podmienky odbornej a pedagogickej spôsobilosti v súlade s platnou legislatívou. V triede zabezpečujú edukačnú činnosť striedavo dve učiteľky, pričom sa ich základný úväzok VVČ spravidla prekrýva v čase pobytu detí vonku a obeda. V rámci svojich kompetencií usmerňujú edukačný proces prostredníctvom dynamických výchovno – vzdelávacích činností podľa plánov VVČ, ktoré vypracúvajú v súlade so školským vzdelávacím programom.

        Riaditeľka školy  určí pre každú triedu triedneho  učiteľa. Triedny učiteľ zodpovedá za úplnosť a správnosť pedagogickej dokumentácie a ďalšej dokumentácie vrátane dokumentácie o deťoch. Zabezpečuje triednu agendu, spolupracuje so zákonným zástupcom dieťaťa.

        Ak je triedny učiteľ neprítomný dlhšie ako 30 dní, riaditeľka určí na jeho zastupovanie iného pedagogického zamestnanca.

        Učiteľka počas aktivít s deťmi odchádza od detí z triedy len v krajnom prípade  a na nevyhnutne potrebný čas, pričom o dozor pri deťoch požiada kolegyňu, príp. inú zamestnankyňu MŠ. V pracovnom čase je učiteľ povinný vykonávať priamu výchovno – vzdelávaciu činnosť, určenú všeobecne záväzným právnym predpisom a vykonávať ostatné činnosti súvisiace s jeho priamou výchovno – vzdelávacou činnosťou ustanovené v pracovnom poriadku.

         

        4.4. Prevádzka triedy, schádzanie a rozchádzanie detí

        1. trieda                                              6.30 – 16.30

        2. trieda                                              6.30 - 16.30

         

        4.5. Organizácia dňa detí v materskej škole

        Usporiadanie denných činností, pravidelne sa opakujúcich v konkrétnej triede je spracované vo forme denného poriadku.

        Denný poriadok je zverejnený pre zákonných zástupcov na nástenke v šatni príslušnej triedy ako aj na webovej stránke SMŠ.

         

        4.6. Organizácia v šatni

        Do šatne majú prístup zákonní zástupcovia, ktorí po vstupe do budovy dodržiavajú hygienu. Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky vedú zákonní zástupcovia, v spolupráci s učiteľkami, deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti. V skrinkách sa z hygienických dôvodov nesmie uskladňovať pitie, ani potraviny. Za poriadok v skrinkách zodpovedá rodič.  Za estetickú úpravu šatne zodpovedajú učiteľky, za hygienu a uzamknutie vchodu prevádzkoví zamestnanci – upratovačky. Deťom pri prezliekaní na pobyt vonku i po jeho ukončení pomáhajú učiteľky podľa potreby.

         

        4.7. Organizácia v umyvárni

        Materská škola má jedno samostatné hygienické zariadenie. Každé dieťa má vlastný hrebeň, uterák, prípadne zubnú kefku označenú svojou značkou.

        Za pravidelnú výmenu uterákov, čistenie hrebeňov, suchú podlahu a hygienu hygienických zariadení zodpovedá určený prevádzkový zamestnanec.

        Deti sa v hygienických zariadeniach zdržiavajú len za prítomnosti učiteľky, ktorá ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe.

        Za celkovú organizáciu pobytu detí v hygienických zariadeniach zodpovedá učiteľka. Zodpovedá aj za uzatváranie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov.

        Rodičia nevstupujú do detskej umyvárne a WC a nepoužívajú školské WC /len v nutných prípadoch/.

         

        4.8. Organizácia v jedálni

        Jedlo sa deťom podáva v triede, za stolom určenom na stravovanie. Strava je zabezpečená dovozom z Materskej školy A. Fullu, Zvolen

        Za kvalitu a predpísané množstvo stravy zodpovedá vedúca školskej jedálne, za hygienu a kultúru stolovania učiteľky, ktoré tiež zabezpečujú pitný režim detí.

        Učiteľky v priebehu dňa ponúkajú deťom vodu.

        Ak dieťa musí mať z objektívnych zdravotných dôvodov vylúčené zo stravy určité potraviny, je zákonný zástupca povinný podať u vedúcej školskej jedálne žiadosť o výnimku v stravovaní dieťaťa. K žiadosti, ktorá musí obsahovať osobné údaje o dieťati, prikladá doklad od lekára, na ktorom budú uvedené potraviny, ktoré dieťa nesmie jesť (mliečne výrobky, potraviny obsahujúce škrob atď.)

        Za organizáciu a výchovný proces v jedálni zodpovedá riaditeľka a učiteľky. Učiteľky vedú deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho správania a kultúrneho stolovania, v maximálnej miere pritom uplatňujú individuálny prístup k deťom. Počas stolovania učiteľka deti nenásilným spôsobom usmerňuje, podľa želania rodičov aj pomôže s jedením. Nenúti ich jesť!

         

        4.9. Pobyt detí vonku

        Počas pobytu detí vonku je učiteľka povinná zabezpečiť deťom plnohodnotnú, organizovanú činnosť /edukačná časť, organizovaná hra, voľné – rekreačné aktivity/, ktorá je plánovaná s konkrétnym miestom pobytu. Venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany ich zdravia v zmysle príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov riaditeľky MŠ.

         

        Vychádzka:

        Na vychádzke v triede 2,5- 4 ročných detí nemôže mať jeden pedagogický zamestnanec viac ako 21 deti, v triede 4-5 ročných detí 21 detí, a v triede 5-7 ročných detí 22 detí. Pri vyššom počte detí  sú na vychádzke dve učiteľky, alebo riaditeľka zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý pod vedením učiteľa dbá na bezpečnosť detí.

        Na vychádzke ide učiteľka posledná, vždy za deťmi. Pri prechádzaní cez komunikáciu sa učiteľka dôsledne riadi zásadami ochrany zdravia a bezpečnosti detí. Dáva znamenie rukou alebo používa terč na zastavenie premávky, vchádza na vozovku prvá a odchádza z nej posledná. Využíva reflexné prvky.

        Pobyt na školskom dvore:

        Učiteľka, ktorá príde na dvor s deťmi ako prvá, skontroluje bezpečnosť areálu školského dvora, podľa potreby odstráni z dosahu nebezpečné predmety, prípadne zabezpečí ich likvidáciu nepedagogickou zamestnankyňou. Pani učiteľky opúšťajú areál školskej záhrady až vtedy, keď majú zhromaždené všetky prítomné deti, ktoré sú im zverené.

        Pobyt vonku sa uskutočňuje aj za menej priaznivého počasia, je preto potrebné deti v každom počasí primerane obliekať a obúvať. Výnimkou keď sa pobyt vonku nemusí uskutočniť, sú nepriaznivé klimatické podmienky, silný nárazový vietor, dážď /nie mrholenie/.

        Organizácia pobytu vonku počas letných prázdnin.

        V čase letných mesiacov s vysokými dennými teplotami musia mať deti pri pobyte vonku hlavu krytú vhodným doplnkom /šiltovkou, klobúkom a pod./, aby sa predišlo úpalu. Oblečenie majú mať vzdušné. Ak majú v skrinke ochranný opaľovací krém a učiteľka je o tom informovaná, pred odchodom von ho dieťaťu pomôže použiť. Deti majú v plnej miere zabezpečený pitný režim. V letnom období sa pobyt vonku na priamom slnečnom žiarení zvyčajne v čase od 11.00. do 15.00. hod. obmedzuje na minimum.

         

        4.10. Organizácia v spálni

        Počas popoludňajšieho odpočinku  dbá učiteľka na primerané oblečenie detí (pyžamo). Zabezpečí pravidelné vetranie v triede, ktoré neohrozí zdravie detí.

        Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku.

        Počas odpočinku detí si učiteľka doplňuje triedne písomnosti, pripravuje si pomôcky, príp. študuje odbornú literatúru.

         

        4.11.  Organizácie krúžkovej činnosti

        V súlade so ŠkVP „Škola pre radosť“ a na základe informovaných súhlasov zákonných zástupcov materská škola ponúka deťom krúžkovú činnosť:

        • Anglický jazyk
        • Hudobná škola Yamaha – Prvé krôčiky k hudbe
        • Montessori pedagogika - začlenená v každodennej edukačnej činnosti
        • PHV – Prípravná hudobná výchova
        • Tvorivé dielne / výtvarná výchova
        • Šport – Pohybová príprava
        • Všestranná príprava – plávanie, výlety, divadlo...

        Všetky sú zakomponované do Výchovno – vzdelávacieho plánu SMŠ v rámci edukačnej činnosti a sú zabezpečované predovšetkým internými pedagogickými zamestnancami.

         

        4.12.  Vykonávanie pedagogickej praxe v materskej škole

        Študentky stredných a vysokých škôl, ktoré majú záujem o vykonávanie pedagogickej praxe počas školského roka, sa hlásia u riaditeľky materskej školy.

        Riaditeľka školy:

        •           poučí študentku o BOZP na pracovisku, o čom vypracuje písomný záznam s podpismi poučených,
        •           oboznámi študentku so Školským poriadkom  školy a školskou dokumentáciou, ŠkVP,
        •           zaradí študentku do triedy k učiteľke /resp. riaditeľke/, ktorá jej poskytne prax a preberá za ňu zodpovednosť.

         

        4.13.   Organizácia ostatných aktivít

        •       Výlet, alebo exkurzia sa organizuje na základe plánu práce školy a informovaného súhlasu zákonného zástupcu, najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečné, hygienické a fyziologické potreby detí, a so zabezpečením teplého obeda pre deti. Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie pedagogický zamestnanec poverený riaditeľkou organizačne zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít, vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojím podpisom.

        Na výlety a exkurzie s deťmi predškolského veku sa môžu použiť aj hromadné dopravné prostriedky.

        •           Škola v prírode. Podobne, ako výlet zabezpečujeme aj pobyt v škole v prírode. Kde sa realizuje výchovno – vzdelávacia činnosť zameraná na environmentálnu výchovu, estetickú výchovu, pohybovú výchovu s využitím netradičných metód a foriem práce.

        Riaditeľka písomne oznámi zriaďovateľovi organizovanie podujatia.

         

        5.     Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými  javmi, diskrimináciou alebo násilím

        Materská škola je pri výchove a vzdelávaní a pri činnostiach súvisiacich s výchovou a vzdelávaním povinná:

        1.      prihliadať na základné fyziologické potreby detí,

        2.      vytvárať podmienky na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálno – patologických javov,

        3.      poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí,

        4.  viesť evidenciu školských úrazov, ku ktorým došlo počas výchovno – vzdelávacej činnosti a pri činnostiach organizovaných školou, pri vzniku školského úrazu vyhotoviť záznam o školskom úraze. Pri úraze zabezpečí učiteľka: pomoc a lekárske ošetrenie. O úraze a uskutočnených opatreniach neodkladne informuje zákonného zástupcu dieťaťa,

        5.      v MŠ môže byť  umiestnené len dieťa, ktoré:

        •         je spôsobilé na pobyt v kolektíve,
        •         neprejavuje príznaky prenosného ochorenia,
        •         nemá nariadené karanténne opatrenie.

        Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, vydá zákonnému zástupcovi dieťaťa všeobecný lekár pre deti a dorast, zákonný zástupca ho predloží pred prvým nástupom dieťaťa do MŠ.

        Skutočnosti uvedené v predchádzajúcich bodoch potvrdzuje písomným vyhlásením zákonný zástupca dieťaťa. Vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň. Vyhlásenie o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie predkladá zákonný zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ a po neprítomnosti dieťaťa v MŠ dlhšej ako päť dní.

        Deťom sa v  materskej škole nesmú podávať žiadne lieky. Podanie lieku je možné  len v špecifických  prípadoch, a to lieky život zachraňujúce, alergia  a pod. V tomto prípade je rodič povinný predložiť potvrdenie od lekára o nutnosti podať liek a zároveň poskytne písomne postup, ktorý je potrebné dodržať pri podaní lieku, sú potrebné písomné splnomocnenia zákonného zástupcu osôb, ktoré môžu podať dieťaťu lieky /učiteľky na triede/. Zákonný zástupca bezpodmienečne upozorní triednu učiteľku písomne na prípadné alergie dieťaťa.

        •     Ak dieťa počas dňa ochorie, učiteľka zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí a informuje zákonného zástupcu dieťaťa, respektíve splnomocnenú osobu.
        •         Elektrické spotrebiče, vypínače, zásuvky a elektrické vedenie musia byť zabezpečené proti možnosti použitia deťmi.
        •        Pri činnostiach, ktoré vykonávajú ako súčasť výchovno – vzdelávacej činnosti materskej školy, a ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľka zabezpečí počet pedagogických zamestnancov takto:

        A)    na plavecký výcvik je najviac osem detí na jedného pedagogického zamestnanca,

        B)    na lyžiarsky výcvik je najviac desať detí na jedného pedagogického zamestnanca,

        C)     pri saunovaní je najviac desať detí na jedného pedagogického zamestnanca,

        D)     v škole prírode je najviac šesť detí na jedného pedagogického zamestnanca,

        E)    na výletoch a exkurziách je zabezpečený dozor dvoch pedagogických zamestnancov a minimálne jednej poverenej plnoletej osoby, s počtom detí podľa školského zákona.

        Ak dieťa utrpí úraz, ktorý si vyžaduje ošetrenie lekárom, službukonajúca učiteľka sa ihneď skontaktuje s rodičom dieťaťa, s ktorým sa dohodne na ďalšom postupe. Ak je rodič nezastihnuteľný, odvedie dieťa na lekárske ošetrenie učiteľka. Ostatné deti preberie učiteľka z druhej zmeny, alebo riaditeľkou poverený zamestnanec materskej školy. Po návrate z ošetrenia zaznamená úraz v zošite úrazov a znova sa pokúsi o telefonický kontakt s rodičom. Zabezpečí odovzdanie lekárskeho záznamu o ošetrení úrazu rodičom dieťaťa. V prípade úrazu, ktorý ohrozuje život dieťaťa, službukonajúca učiteľka požiada kolegyňu o privolanie rýchlej zdravotnej pomoci a rodičov,  a súčasne dáva dieťaťu prvú pomoc.

        Úraz sa eviduje aj elektronicky vo webovej aplikácii podľa metodického usmernenia č.4/ 2009-R z 11. februára 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí, ktorou upresňuje postup zamestnancov MŠ pri vyšetrení, evidencii a registrácii školského úrazu a nebezpečnej udalosti.

         

        Postup zamestnancov pri evidencii úrazov detí:

        Materská škola vedie knihu (zošit) evidencie registrovaných a neregistrovaných školských úrazov. Evidencia obsahuje:

        •           meno a priezvisko dieťaťa, ktoré utrpelo úraz,
        •           deň, hodinu, charakter úrazu, miesto, kde došlo k úrazu, stručný popis, ako k úrazu došlo,
        •       svedkov úrazu, meno a priezvisko pedagogického zamestnanca, ktorý vykonával dozor v čase vzniku úrazu, dátum   zapísania úrazu do evidencie,
        •           počet vymeškaných dní z dôvodu úrazu,
        •           zdravotnú poisťovňu dieťaťa,
        •           zariadenie, v ktorom bolo vykonané ošetrenie úrazu.

        Údaje z evidencie sa využívajú pri spisovaní záznamu o registrovanom školskom úraze a v prípade, ak sa následky úrazu prejavia neskôr.

        •         Záznam do zošita evidencie úrazov spisuje pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ dieťaťa. Ak ani to nie je možné, záznam spíše zamestnanec poverený riaditeľom školy.
        •         Záznam do zošita evidencie úrazov vykoná pedagogický zamestnanec v deň úrazu.
        •         Ak dieťa chýba menej ako 4 dni (0-3 dni), tento úraz sa považuje za neregistrovaný školský úraz.
        •      Ak dieťa chýba z dôvodu školského úrazu v MŠ, na základe stanoviska ošetrujúceho lekára, viac  ako 3 dni, považujeme tento úraz za registrovaný školský úraz.
        •      Materská škola spisuje záznam o registrovanom školskom úraze najneskôr do 4 dní po oznámení vzniku registrovaného školského úrazu. Záznam spisuje podľa vzoru pedagogický zamestnanec, ktorý v čase úrazu vykonával dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ dieťaťa, ktorý úraz zaevidoval, a to najneskôr do 7. kalendárnych dní odo dňa vzniku úrazu. Záznam podpíše zákonný zástupca dieťaťa, učiteľka, ktorá záznam spísala a riaditeľka školy. Zamestnanec spisujúci záznam pozve k spísaniu záznamu zákonného zástupcu dieťaťa.
        •         Riaditeľka školy je povinná do 7. kalendárnych dní od vzniku každého školského úrazu zaevidovať ho prostredníctvom webovej aplikácie Úr (MŠ SR) 1-01 sledujúcej štatistiku úrazovosti na školách.
        •        Záznam o registrovanom školskom úraze dostanú: zákonný zástupca dieťaťa, SMŠ, technik BOZP a Poisťovňa Slovensko, v ktorej má SMŠ vybavené úrazové poistenie detí. Vo veci finančného odškodnenia školského úrazu od poisťovne ďalej koná riaditeľka školy v spolupráci so zákonným zástupcom dieťaťa.

         

        Opatrenia v prípade pedikulózy

        Pedikulóza (zavšivanie) je prenosné parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje parazit Voš detská, hlavová.

        Voš detská sa šíri hlavne:

        •           pri priamom kontakte, najmä v kolektívoch ako je rodina, škola, školské zariadenia, pri spaní viacerých detí v jednej posteli, pri hre,
        •       prostredníctvom rôznych predmetov, napr. hrebeňov, pokrývok hláv, uterákov, šálov, odevov, ak sa napr. voš  dostane na golier odevu, je možný prenos na iné ošatenie v šatniach.

         

        Preventívne povinnosti školy:

        •        zabezpečiť informovanosť všetkých zákonných zástupcov detí navštevujúcich školu, o prevencii výskytu vší v zariadení a ich povinnostiach v prípade výskytu vší u detí,
        •        zodpovedať za dodržovanie hygienických zásad v rodine, dodržiavanie osobnej hygieny vrátane: častá výmena osobnej a posteľnej bielizne, pranie bielizne pri vysokých teplotách,  pranie a dezinsekcia čiapok, šatiek, šálov, hrebeňov,
        •          pravidelné prehliadky vlasov detí,
        •          prijať dieťa do kolektívneho zariadenia bez vší a hníd,
        •       ihneď informovať  triedneho učiteľa, vedenie školy o výskyte vší u svojho dieťaťa za účelom zabezpečenia opatrení aj v kolektívnom zariadení.

         

        Návrh odporúčaní postupu pri podozrení na výskyt prenosného parazitárneho ochorenia - povinnosti  v materskej škole

        •         Pri akomkoľvek podozrení učiteľky na možný výskyt vší (dieťa sa škriabe, je nekľudné, nesústredené, pohľadom, prezeraním vlasovej časti hlavy) oznámiť túto skutočnosť vedeniu školy a zákonnému zástupcovi dieťaťa.
        •      Učiteľka dohliadne, aby vrchný odev (hlavne čiapky, šály), osobná bielizeň (v materskej škole posteľná bielizeň, hrebene) a ďalšie    predmety, s ktorými prišla hlava dieťaťa podozrivého zo zavšivavenia do styku, neboli spoločne uložené (v šatni, na vešiakoch a pod.) s    odevmi a predmetmi ostatných detí / žiakov, príp. aby ich iné deti nepoužívali.
        •     Učiteľka zákonnému zástupcovi odporučí navštíviť príslušného všeobecného lekára pre deti a mládež za účelom potvrdenia diagnózy zavšivavenia a podľa jeho pokynov zabezpečiť odvšivavenie dieťaťa. Zároveň ho požiada posteľnú a osobnú bielizeň dieťaťa vyvariť príp. vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť a vyžehliť.
        •       Dezinsekcii je nutné podrobiť aj predmety, ktoré prišli do styku s vlasovou časťou hlavy, a to vyvarením (hrebene), resp. postriekaním insekticídnym prípravkom na lezúci hmyz (matrace a žinenky) nechať ich  dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia a minimálne 3 – 4 dni nepoužívať.
        •      Vedenie školy zabezpečí do 48 hodín informovanie všetkých zákonných zástupcov (zvolaním mimoriadneho rodičovského združenia, alebo inou formou), že v škole sa vyskytli vši. Zároveň budú zákonní zástupcovia informovaní o ďalšom postupe s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu sa tohto ochorenia a v súlade s regionálnym úradom verejného zdravotníctva odsúhlaseným Prevádzkovým poriadkom školy, budú v detských kolektívoch vykonávať preventívne opatrenia.
        •      Vykonať dezinfekciu v rovnakom čase v celom kolektíve (aj u zdravých členov), v ktorom bol výskyt vší zistený t.j. rodina, škola.     Informácie o dezinfekčných preparátoch  je možné získať u praktického lekára, lekárnika.
        •            Zopakovať dezinfekciu po 8. – 14. dňoch na zaistenie spoľahlivého účinku.

        Vedenie školy  požiada zákonných zástupcov o súčinnosť, tzn. aby  priebežne kontrolovali vlasy u svojich detí.

        •         Učiteľka v detskom kolektíve následne vykonáva preventívne opatrenia, a to priebežným sledovaním charakteristických prejavov možného  výskytu vší u ďalších detí v rámci ranného filtra deťom vhodným spôsobom prezrie aj vlasovú časť hlavy.
        •           Opätovný nástup dieťaťa do školy je možný iba po predložení potvrdenia od lekára, že dieťa je  spôsobilé pre opätovný návrat do kolektívu.
        •            Pri riešení problému výskytu vší u detí sa odporúča postupovať citlivo s individuálnym prístupom.

        Zákonný zástupca má povinnosť starostlivosti o dieťa, vrátane umožnenia poskytnúť mu zdravotnú starostlivosť. Ak zákonný zástupca odmietne liečenie dieťaťa, možno túto skutočnosť považovať za nedodržanie povinnosti starostlivosti o toto dieťa a navyše dochádza aj k porušeniu základných práv dieťaťa. Riešenie tejto situácie je v kompetencii zodpovedných inštitúcií v sociálnej oblasti. 

         

        Ochrana pred sociálnopatologickými javmi

        V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa sú učitelia povinní zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred  sociálnopatologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade dôvodného podozrenia z fyzického alebo psychického týrania či ohrozovania mravného vývinu dieťaťa bezodkladne riešiť problém v spolupráci s vedením školy, prípadne so zariadením pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru.

         

        Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog

        Materská škola prijíma nasledovné opatrenia:

        •         Primeranou formou informovať deti o existencii legálnych a nelegálnych drog a ich mimoriadne negatívnych účinkoch na zdravie človeka.
        •          Viesť deti k zdravému životnému spôsobu, rozlišovaniu zdravých a nezdravých návykov pre život a zdravie.
        •      V prevencii využívať vhodnú a dostupnú literatúru (napr.: „Adamko – zdravo – hravo“ „Protidrogový štvorlístok“) a preventívne výukové programy zakomponované do plánov práce.
        •        Poskytovať deťom dostatok podnetov a možností realizácie prostredníctvom rôznych aktivít, a tým viesť k plnohodnotnému životu, kde by legálne či nelegálne drogy nemali svoje miesto.
        •         Zabezpečiť v celom areáli školy prísny zákaz fajčenia.
        •         Dbať na to, aby sa do budovy nedostali žiadne nepovolané osoby, a tým zamedziť možnosti zlých vonkajších vplyvov na deti.
        •       Učiteľky sa budú zúčastňovať na školeniach s touto tematikou, prípadne študovať literatúru a ostatné materiály s tematikou drog a ich šírenia.

        V prípade podozrenia na šírenie legálnych a nelegálnych drog v prostredí materskej školy bezodkladne informovať kompetentných (riaditeľku a zriaďovateľa), ktorí vykonajú okamžité opatrenia.

         

        6.     Podmienky zaobchádzania s majetkommaterskej školy

        •        Pri každom svojvoľnom poškodení alebo zničení majetku materskej školy sa bude požadovať úhrada od zákonného zástupcu dieťaťa, ktoré poškodenie spôsobilo. Vzťahuje sa to aj na splnomocnenú osobu, ktorá prichádza do materskej školy pre dieťa.
        •         Pokiaľ škoda vznikla nedostatočným dozorom učiteľky nad dieťaťom, náhrada škody sa od zákonných zástupcov dieťaťa nebude požadovať.
        •       Vchody do materskej školy sú zaistené zámkami. Kľúč od budovy vlastní riaditeľka školy, učiteľky, upratovačky a údržbár. Budovu SMŠ odomykajú a zamykajú určené učiteľky.
        •           V budove materskej školy je bez sprievodu zamestnanca materskej školy akýkoľvek pohyb cudzej osoby zakázaný.
        •          Po ukončení prevádzky SMŠ je učiteľka povinná odložiť didaktickú techniku na vopred určené miesto.
        •     Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v dohode o hmotnej zodpovednosti, ktorá je so zamestnancom uzatvorená písomne. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle popisu práce.
        •          Osobné veci si zamestnanci materskej školy odkladajú na určené uzamykateľné miesto.
        •          Po ukončení prevádzky materskej školy všetky priestory skontroluje a uzamkne poverený pedagogický zamestnanec.
        •          Materskú školu striedavo otvárajú a zatvárajú všetci pedagogickí zamestnanci.

         

        Vo všetkých priestoroch MŠ je zákaz fajčiť. Zákaz fajčenia vo všetkých priestoroch materskej školy ako aj školského ihriska, bez vymedzenia miestnosti pre fajčiarov.

         

        III.

        Záverečné ustanovenia

        Školský poriadok materskej školy je spracovaný v súlade s/so:

        •         Zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
        •         Zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
        •       Zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
        •         Vyhláškou MŠ SR č. 306/2008 Z. z. o materskej škole v znení vyhlášky MŠ SR č.308/2008 Z.z. o materskej škole,
        •          Zákon NR SR č. 377/2004 Z. z. o ochrane nefajčiarov v predškolskom zariadení a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

         

        Školský poriadok je otvorený dokument. Jednotlivé články možno dopĺňať, alebo meniť v závislosti od reálnych podmienok materskej školy, formou dodatkov v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi.

         

        Mgr. Diana Sujová

        štatutárny zástupca SMŠ