• Kritériá

• Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa prijíma spravidla dieťa od troch do šiestich rokov jeho veku. Deti od dvoch rokov veku sa prijímajú, ak sú vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné potrebné podmienky. Do materskej školy  sa môžu prijímať aj deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, aj v tomto prípade je vzdelávanie možné po vhodnom vytvorení materiálnych, personálnych a iných potrebných podmienok.

Do materskej školy sa prijímajú deti  priebežne, alebo na nasledujúci školský rok. Miesto a termín podávania žiadostí pre nasledujúci školský rok zverejní riaditeľka po dohode so zriaďovateľom na budove materskej školy a na webovej stránke materskej školy, spravidla od 30. apríla do 31. mája. Riaditeľka spolu s miestom a termínom zverejní aj podmienky prijímania detí do materskej školy.

Na predprimárne vzdelávanie, v súlade s kritériami zo všeobecne záväzných právnych predpisov prednostne prijímame:

•           dieťa, ktoré dovŕšilo piaty rok veku,
        •           dieťa s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky,
        •           dieťa s dodatočne odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky.

Ak po uplatnení vyššie uvedených kritérií ostanú v materskej škole voľné miesta, prednostne prijímame deti na predprimárne vzdelávanie v súlade s ostatnými podmienkami prijímania, ktoré určí riaditeľka SMŠ a po prerokovaní s pedagogickou radou zverejní na viditeľnom mieste:

•             dieťa, ktorého starší súrodenec navštevuje materskú školu.

Deti sa do materskej školy prijímajú  na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu, ktorú predloží riaditeľke SMŠ spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast.

Z dôvodu ľahšej adaptácie, dieťa možno prijať na čas adaptačného pobytu, v ktorom zákonný zástupca privádza dieťa do materskej školy postupne na jednu hodinu, dve, najviac štyri hodiny, spolupracuje s pedagogickými zamestnancami a po prevzatí dieťaťa z materskej školy zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa. Ak sa dieťa zadaptuje v materskej škole, môže dieťa po dohode zákonného zástupcu s riaditeľkou pravidelne navštevovať materskú školu v dohodnutom čase. Pri zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa môže riaditeľka po prerokovaní so zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení na dohodnutý čas, prípadne ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy /v prípade prerušenia alebo ukončenia dochádzky dieťaťa do materskej školy, postupuje na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu/.

Dieťa nemusí chodiť do materskej školy v mieste bydliska, zákonný zástupca ho môže zapísať do materskej školy ktorú si vyberie.

Rozhodnutie o odklade povinnej školskej dochádzky predloží zákonný zástupca riaditeľke materskej školy spravidla do 30. mája.

O prijatí dieťaťa do materskej školy rozhoduje riaditeľka materskej školy. Písomné rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí dieťaťa do materskej školy k začiatku školského roka vydá riaditeľka spravidla do 30. júna. V rozhodnutí o prijatí dieťaťa môže riaditeľka určiť adaptačný alebo diagnostický pobyt, ktorý nesmie byť dlhší ako tri mesiace. Písomné rozhodnutie o prijatí dieťaťa počas školského roka vydá riaditeľka do 30 dní odo dňa podania žiadosti.

Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho odboru vzdelávania v materskej škole. Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania (vydané na tlačive schválenom ministerstvom školstva).